Gerber Baby Food vs Homemade Baby Food



My first child took naps at the exact same time everyday and everything was organic and homemade. Fast forward 5 years to my second child and we have moved onto store bought food for a fast and convenient meals.  Naps are squeezed in between car rides. So... I would like to think of myself as kind of a pro at baby food. 


Organic Gerber Baby Food

About: Puree baby food, single and mixed combinations to satisfy any appetite 
Price: $0.43 an ounce 
Ease of Use: Easy and convenient 
Looks: Comes in a pre-sealed package and easy use to use.
Found At: All major grocery stores
Quality: Taste great and infants love it. 
Best Use: Taking it on the go. 
Our Rating: 5 out of 5 stars 



Organic Homemade Baby Food  

About: Baby puree made from scratch 
Price: Approximately $0.04 an ounce 
Ease of Use: Puree made using a baby food grinder, hand blender, food processor or even a fork. This is more time consuming than store bought baby food. 
Looks: I don't know if it's because you did this all this work to make it, but it looks amazing!
Found At: Your personal home 
Quality: Taste great. Made with fresh food and nothing else! 
Best Use: Using it at home.
Our Rating: 5 out of 5 stars


Why we like it

1. When you make your baby food from scratch you feel such sense of accomplishment and control because you know exactly what is in the food you are feeding your baby!

2. When making homemade baby food I liked to freeze it in ice cubes, and when they are fully frozen I put them into Ziploc bags and store up to 6 months.

3. When traveling I find using Gerber travel packages are easier and less messy to use.